Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Preventivní kastrace koček

Preventivní kastrace kočekProč uvažovat o kastraci

Mnoho chovatelů koček každoročně řeší, co si počít s koťaty, které jim jejich kočka porodí asi dva měsíce po svých prvních jarních toulkách po okolí. Velmi často bývá problém najít pro všechna koťata vhodné dárce, a tak v lepším případě toulavých koček v okolí rychle přibývá, v tom horším se jich majitelé různými způsoby zbavují.

Jak kastrace probíhá

Nejvhodnějším způsobem, jak se vyhnout komplikacím spojeným s porodem neočekávaných koťat je preventivní kastrace koček. Jedná se o minimálně invazivní zákrok, po kterém se kočky velmi rychle zotavují. V naprosté většině případů je kastrovaná kočka druhý až třetí den po zákroku normálně aktivní, bez známek bolesti nebo jiných komplikací. Po 10 dnech je rána již plně zhojená.

Jaké další výhody přináší kastrace

Preventivní kastrace je zejména pro kocoury prospěšná i ze zdravotních důvodů. Při kocouřích toulkách za kočkami dochází často mezi kocoury k bitkám, při nichž dochází často k nepříjemným zraněním, které vyžadují veterinární ošetření. Dále se mezi kocoury může přenášet řada infekčních nemocí, kterými kocouři následně při páření nakazí i kočky. Řada z těchto onemocnění jako například infekční peritonitida koček, kočičí leukémie nebo virus kočičí imunodeficience bývá smrtelná.

Nejlépe je řešit problém nechtěných koťat preventivně, ještě než si na jaře začnou kočky a kocouři při jarních toulkách sami hledat partnery.